Bieganie zimą – jak się przygotować?

Uwielbiasz biegać i zastanawiasz się jak biegać zimą, aby się nie przeziębić? Wystarczy trzymać się kilku ważnych zasad. Dzięki nim ograniczymy ryzyko zachorowania lub złapania nieprzyjemnej kontuzji.

Rozgrzewka zawsze i wszędzie

Zanim zaczniemy trening koniecznie wykonajmy rozgrzewkę, która pobudzi nasze mięśnie do działania. Szybka rozgrzewka powinna trwać minimum 10 minut.

Zasady bezpiecznego biegania zimą:

  • Temperatura na zewnątrz -20 stopni Celsjusza? Lepiej biegaj w domu.

Przy tak niskiej temperaturze nie trudno o złapanie przeziębienia lub chorób układu oddechowego. W taki mroźny dzień najlepiej biegać w domu, na bieżni. W sklepie Hop-sport.pl znajdą Państwo składane modele bieżni, dzięki czemu sprzęt nie zajmuje dużo miejsca, w przypadku kiedy nie jest używany.

bieżnie

Źródło: https://www.hop-sport.pl/bieznie/

  • Odpowiedni ubiór

Niezwykle ważne jest odpowiednie ubranie. Warto zainwestować w bieliznę termoaktywną. Ubranie nie powinno przepuszczać wiatru. Powinniśmy ubrać się tak, aby po wyjściu na dwór odczuwać potrzebę nałożenia jeszcze jednej warstwy. Jednak to uczucie minie, kiedy rozpoczniemy trening, wtedy zrobi nam się cieplej. Podczas treningu nie będzie nam zbyt gorąco. I o to chodzi, ponieważ przegrzanie na zewnątrz przy minusowej temperaturze jest niebezpieczne dla zdrowia.

  • Odpowiednie obuwie

Zimą nie trudno o poślizgnięcie na lodzie lub błocie. Dlatego konieczne jest odpowiednie obuwie z bieżnikiem, który zabezpieczy nas przed niekontrolowanym poślizgnięciem się.  Oczywiście same buty dobre nie zwalniają nas z myślenia. Wybieramy trasy odśnieżone, albo ubity śnieg. Unikamy śliskiej powierzchni. Kiedy są wyjątkowo śliskie chodniki rezygnujemy z biegania, na rzecz treningu w domu.

  • Czapka, coś ciepłego wokół szyi, rękawiczki, ciepłe skarpety

Przez głowę ucieka najwięcej ciepła, dlatego tutaj konieczna jest czapka. To samo dotyczy dłoni, konieczne są rękawiczki. Szyję powinniśmy zabezpieczyć np. cienkim szalikiem, chustą lub buff. Na stopy zakładamy ciepłe, długie skarpetki, aby kostki również były zakryte. W przeciwnym razie odkryte kostki mogą spowodować później ból stawów.

  • Stawiamy na trening wytrzymałościowy

Zimą najlepsze są długie wybiegania. Wtedy budujemy wytrzymałość organizmu, przygotowujemy się do wiosennego sezonu. Podczas treningu biegniemy powoli, w takim tempie, aby nie mieć zadyszki i móc rozmawiać.

  • Elementy odblaskowe

Również ważny element, zimą szybko robi się ciemno, warto zadbać o swoją widoczność i bezpieczeństwo. Jeśli biegamy po słabo oświetlonym terenie, warto wziąć ze sobą latarkę tzw. „czołówkę”.

Źródło: pixabay.com

  • Coś na ząb, lub napój

Jeśli wybieramy się na długie bieganie, warto wziąć ze sobą batonika lub żel, który doda energii. Oprócz tego ważna jest ciepła herbata w termosie.

Trzymając się tych kilku zasad trening z pewnością będzie bezpieczniejszy i bardziej komfortowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*