Gryfy – czy znasz już wszystkie rodzaje?

Ćwiczenia siłowe nie obejdą się bez użycia gryfów. Są one i w sztangach i w hantlach. Szczególnie w pierwszym przypadku mamy wiele różnych odmian. Czy znasz już wszystkie?

Gryfy w hantlach:

Gryf prosty

Każdy dobry gryf ma gwintowane końce, dzięki czemu z łatwością nakładamy obciążenie i blokujemy je specjalnymi nakrętkami.

Często tego typu gryfy mają ryflowane części chwytne, co zapewnia pewny chwyt w czasie ćwiczeń.

Poniższy gryf jest powlekany chromem i jest wyposażony w zaciski śrubowe. Część chwytna również jest ryflowana.

gryf-prosty-45-cm-30-mm-1.jpg.0x400_q100_crop_upscale

Źródło: www.hop-sport.pl/gryfy/gryf-prosty-45-cm-30-mm.html

Gryf prosty gładki

Tak jak w powyższym przypadku ma ryflowaną część chwytną zapobiegającą wyślizgnięciu się z dłoni. Różni się jednak tym, że część w której umieszczamy obciążenia nie jest gwintowana, za to posiada zaciski sprężynowe.

Gryfy do sztangi:

Gryf łamany

Idealnie nadaje się do ćwiczeń ramion oraz mięśni klatki piersiowej. Jego długość to 120 cm. Ma ryflowane części chwytne, dające możliwość wykonania pełnego chwytu. Stosowany przede wszystkim do treningu bicepsów i tricepsów. Jego specjalna budowa zmniejsza obciążenie nadgarstków oraz umożliwia zróżnicowaną pracę mięśni.

W tej grupie wyróżniamy jeszcze gryfy lekko i mocno łamane. To, który z nich wybierzemy zależy od intensywności ćwiczeń i efektów jakie chcemy osiągnąć.

Gryf prosty

Klasyczny i najpopularniejszy rodzaj gryfu. Stosowany w ćwiczeniach wzmacniających klatkę piersiową i bicepsy. Ćwiczenia z tym gryfem szybko poprawią muskulaturę ciała.

Poniższy gryf ma 150 cm długości, gwintowane zaciski umożliwiające dociśnięcie talerzy, aby się nie rysowały oraz ryflowane części chwytne umożliwiający wykonanie pełnego chwytu. Gwinty na końcach sztangi umożliwiają szybkie osadzenie obciążeń.

gryf-prosty-150-cm-25-mm-2-gratisy-1.jpg.0x400_q100_crop_upscale

Źródlo: www.hop-sport.pl/gryfy/gryf-prosty-150-cm-25-mm.html

Gryf olimpijski

Różni się od gryfu prostego przede wszystkim tym, że na końcach posiada obrotowe tuleje, dzięki temu podczas ćwiczeń obciążenia się obracają, a gryf się nie ślizga w dłoniach.

To który gryf powinniśmy wybrać zależy od nas samych, czyli od naszych możliwości i chęci ćwiczeń. Zanim dokonacie ostatecznego wyboru, najpierw poćwiczcie na różnych rodzajach gryfów na siłowni. Dzięki temu będziecie wiedzieli, który gryf jest najlepszy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*