Jak ćwiczyć na orbitreku?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób chce stracić zbędne kalorie, dlatego aby to osiągnąć przechodzimy na różnego rodzaju diety, uprawiamy różne sporty lub ćwiczymy na różnych urządzeniach fitness, które znajdują się w klubach fitness i siłowniach. Jednym z takich sprzętów jest oczywiście orbitreku.

orbitrek

Źródło: hop-sport.pl

Ćwiczenia na nim to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą schudnąć. Jest on niewielki, prosty w obsłudze i pomaga nam stosunkowo szybko wyrzeźbić naszą sylwetkę, a także zrzucić zbędne kilogramy. Ale czy tak naprawdę wiemy, jak na nim ćwiczyć, by uzyskać oczekiwane efekty? Pewnie nie! Z tego też względu w tym artykule przedstawię kilka instrukcji, jak prawidłowo ćwiczyć na orbitreku. Oto one:

1 Wybierzmy odpowiedni dla siebie sprzęt.

Kupując orbitrek musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 800 złotych. Nie kupujmy jednak sprzętów najtańszych. Zwróćmy uwagę na firmę, gdyż w końcu ma on nam służyć przez dobrych parę lat.

2 Starajmy się wybrać orbitrek z programem ćwiczeń.

Jest to szczególnie istotne dla początkujących osób, a pomocne zwłaszcza podczas kontroli tętna. Nieraz chcąc spalić tkankę tłuszczową przekraczamy zalecane tętno, a co za tym idzie – zamiast spalać tkankę zamieniamy ją na mięśnie.

3 Podczas ćwiczeń na orbitreku musimy mierzyć swoje tętno.

Najlepszy przedział do ćwiczeń to 70 – 80 % naszego maksymalnego tętna (HR). W przedziale tym następuje najwyższe spalanie kalorii z tłuszczu.  Poprawiamy wtedy funkcjonowanie układów krwionośnego i oddechowego. Powyżej tego przedziału tkanka tłuszczowa spalana jest znacznie wolniej.
tętno

Źródło: pixabay.com

4 Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej sylwetki.

Stojąc na orbitreku wyprostujmy plecy, głowę lekko unieśmy, wciągnijmy mięśnie brzucha, stopy połóżmy płasko na pedałach. Dłonie połóżmy na uchwytach.

5  Cały trening na orbitreku powinien składać się z trzech zasadniczych faz: rozgrzewki, ćwiczeń właściwych i ochłonięcia.

6  Rozgrzewka jest bardzo ważnym elementem.

Dzięki niej poprawiamy krążenie krwi. Rozciągając mięśnie przed ćwiczeniami, zapobiegamy jakimkolwiek urazom, kontuzjom i skurczom. Przed wejściem na orbitrek wykonajmy kilka ćwiczeń rozciągających, pracujmy nad mięśniami ud, brzucha oraz ramion. Podczas rozgrzewki na orbitreku powinno się ćwiczyć z minimalnym oporem. Cała faza rozgrzewki powinna trwać ok. 10 minut.

7  W fazie ćwiczeń należy zwiększyć znacznie swój wysiłek fizyczny.

Ustawmy opór tak, aby podczas całego ćwiczenia móc utrzymać stałą prędkość. Faza ta powinna potrwać ok.10 – 15 minut. Jeśli zmęczymy się wcześniej, zwolnijmy i nie nadwyrężajmy swojego ciała. Jeśli będziemy  ćwiczyć regularnie, możemy co tydzień dodawać sobie po kilka minut. Pamiętajmy, by cały czas kontrolować swoje tętno.

8  Podczas ostatniej fazy powoli staramy się przywrócić spokój naszemu sercu oraz pozwalamy mięśniom stopniowo ochłonąć.

Poświećmy na to ok. 5 minut, zwalniając coraz bardziej tempo ćwiczeń. Ćwiczmy z minimalnym obciążeniem lub bez.

9 Jeśli chcemy uzyskać szybkie i widoczne efekty, trenujmy co najmniej trzy razy w tygodniu.

Pamiętajmy, ćwicząc na orbitreku, pracujemy nad mięśniami całego ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*