Jak wybrać bieliznę termoaktywną na zimę?

Dobrą kondycję możemy zdobyć poprzez regularne ćwiczenia, również zimą nie powinniśmy się oszczędzać.  Jednak, żeby nie było nam zbyt zimno podczas treningów, wtedy trzeba zadbać o odzież termoaktywną. I tutaj podpowiemy wam na co zwrócić uwagę przy jej zakupie, aby spełniała swoją funkcję.

jak wybrać bieliznę termo

Źródło: pixabay.com

Bielizna termoaktywna – co to jest?

Bielizna termoaktywna jest wykonana ze specjalnych włókien syntetycznych. Dzięki nim materiał odprowadza pot, a także parę wodną na zewnątrz, dzięki czemu skóra jest ciągle sucha, nawet wtedy, gdy wykonujemy intensywny trening. Tego rodzaju bielizna jest bardzo elastyczna, dzięki czemu przylega do powierzchni skóry, dzięki niej przy samej skórze zawsze utrzymuje się cienka warstwa nagrzanego powietrza, co daje nam poczucie komfortu.

Rodzaje bielizny termoaktywnej:

Cienka – najlepiej wybrać ją w przypadku intensywnego wysiłku. Co prawda nie zapewnia komfortu cieplnego, ale bardzo dobrze odprowadza wilgoć.

Średnia – odprowadza wilgoć w stopniu umiarkowanym, zapewnia średni komfort cieplny.

Gruba – tego rodzaju materiał zapewnia duży komfort cieplny, ale jednocześnie słabo odprowadza wilgoć. Stosujemy ją głównie wtedy, gdy przez długi czas będziemy pozostawali w nieruchomej pozycji. Tego rodzaju materiał stosowany jest przy szyciu piżam dla sportowców wysokogórskich.

Wiatroszczelna – tego rodzaju bielizna zabezpiecza nas przed przewianiem. Z przodu posiada membranę chroniącą przed zimnymi podmuchami wiatru, jednocześnie pozwala na odprowadzanie potu z powierzchni ciała.

Ciekawostka:

Niektóre gatunki materiałów zapewniają ochronę od wiatru, a także chronią przed bakteriami.

Ostrzeżenie:

Niektóre materiały stosowane przy produkcji bielizny termoaktywnej mogą powodować uczulenia, a także obtarcia na delikatnych częściach skóry takich jak pachy, krocze, czy pięty.

bielizna termoaktywna

Źródło: pixabay.com

Jak wybrać bieliznę termoaktywną?

Do spokojnego chodzenia po górach lub spacerów wystarczająca będzie bielizna o średniej grubości. Sprawdza się w temperaturze od -5 do -15 stopni Celsjusza. Oczywiście na nią zakładamy jeszcze polar i kurtkę.

W przypadku bardzo intensywnych treningów przy powyżej przedstawionym zakresie temperatur zdecydujmy się na grubszą bielizną termoaktywną. Będzie idealna przy takich aktywnościach jak jazda na nartach, rowerze, czy bieganie.

Krótkie uwagi:

Przed pierwszym założeniem bielizny termoaktywnej należy ją wyprać. Bielizna powinna przylegać do ciała, tylko taka spełnia swoje zadanie. Należy ją prać po każdym założeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*