Jak wybrać stół do piłkarzyków?

Piłkarzyki są jednym z najbardziej popularnych sportów stołowych. Specjalne stoły możemy znaleźć w szkołach, biurach domach, barach oraz restauracjach. Nie ma w tym nic dziwnego, bo to naprawdę fajny pomysł na spędzanie wolnego czasu. Jak jednak kupić najlepszy stół do gry? Na co zwrócić uwagę kupując taki stół?

źródło: hop-sport.pl

Piłkarzyki są grą nazywaną także futbolem stołowym, piłką stołową, czy trambambulą. Jest to rozrywka minimum dla dwóch osób, która ma imitować mecz piłki nożnej. Gra bywa ekscytująca i bardzo dynamiczna, jest to ciekawa alternatywa dla innych sportów stołowych jak tenis stołowy.

Wybór jest bardzo zróżnicowany, standard turniejowy to 118 na 68 centymetrów, jednak wiele osób wybiera niestandardowe stoły i zwraca uwagę na inne aspekty oraz dodatkowe wyposażenia. Jeżeli stół ma nam posłużyć tylko do celów rekreacyjnych, to nie musimy zwracać dużej uwagi na wymiary stołu. Najczęściej możemy znaleźć stoły do piłkarzyków przeznaczone dla dwóch osób, jednak są też takie dla czterech, czy ośmiu osób.

Powinniśmy zwrócić uwagę także na wysokość stołu, zazwyczaj mieści się on w przedziale 75 do 100 centymetrów, na rynku są także niższe stoły stworzone z przeznaczeniem dla dzieci.

Ważnym elementem jest także stabilność stołu, podczas gry wykonujemy bardzo dynamiczne ruchy, szybko zmieniamy prowadnice i napieramy ciężarem ciała na boki stołu, jeżeli wybierzemy zbyt lekki i niestabilny stół, gra nie będzie należała do zbyt komfortowych. Lekkie i niestabilne stoły mogą spowodować, że gra nie będzie należała do komfortowych, stół może zacząć się przesuwać po podłodze, przekręcać oraz przechylać. Optymalna waga stołu do piłkarzyków wynosi 75 kilogramów, możemy także znaleźć modele, które ważą nawet 100 kilogramów.

Większość stołów do piłkarzyków ma standardową budowę, dodatkowo mogę mieć regulowaną wysokość stołu. Blat do piłkarzyków otoczony jest podniesionym rantem, w którym znajdują się otwory oraz prowadnice z piłkarzykami. Każda drużyna ma cztery prowadnice z zawodnikami. Najczęściej spotykany układ:

  • 1 bramkarz
  • 2 obrońców
  • 5 pomocników
  • 3 napastników

źródło: hop-sport.pl

W bardziej profesjonalnych stołach można znaleźć antypoślizgowe szerokie nóżki, które nie będą się przesuwały po podłodze. Kupując stół, warto także zwrócić uwagę na rodzaj prowadnic, do wyboru mamy:

  • Drążki teleskopowe– są to drążki, które się nie wysuwają na druga stronę stołu, czyli tak jak dzieje się to w przypadku drążków przelotowych, drążki te porusza się po prowadnicy i wysuwa tylko po stronie gracza, który nim operuje, nie ma więc możliwości, że potrąci nimi nim przeciwnika.
  • Drążki przelotowe– jest to prosta konstrukcja, w której drążki przechodzą na wylot, kiedy je popchniemy. Rozwiązanie to jest mniej bezpieczne, ponieważ możemy przypadkowo uderzyć drugiego gracza. Warto jednak pamiętać, że drążki tego typu łatwiej utrzymać w czystości oraz serwisować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*